Drodzy Czytelnicy!
W bieżącym wydaniu słowo wstępu jest inne niż zwykle, bo też sytuacja, w której otrzymają Państwo bieżące wydanie, jest inna. Przygotowywaliśmy się do targów Krakdent, z których sprawozdanie miało ukazać się na łamach wydania kwietniowego. Targi zostały przełożone, zaplanowane kursy się nie odbyły, a duża część z Państwa została zmuszona do zamknięcia swoich pracowni na czas braku zleceń. Rzeczywistość, do której wrócimy po pandemii koronawirusa, na pewno nie będzie już taka sama. Stoimy w obliczu niewiadomej.
Nasza praca jest kontynuowana zgodnie z planem wydawniczym, bez zmian staramy się dostarczać Państwu wiedzę, wierząc, że ten trudny czas może służyć samodoskonaleniu. Przekazujemy w Państwa ręce drugie w tym roku wydanie dwumiesięcznika i życzymy nam wszystkim wytrwałości i zdrowia – w obecnej sytuacji życzenia te nabierają wyjątkowego znaczenia.
Zespół redakcyjny
„Nowoczesnego Technika Dentystycznego”
Przedstawiony opis przypadku opisuje minimalnie inwazyjną odbudowę czterech górnych siekaczy za pomocą licówek warstwowych z nanohybrydowego kompozytu żywicznego.
Artykuł podejmuje tematykę cyfrowego wykonania licówek ceramicznych na dwa sposoby – w powszechnie przyjęty sposób, tj. u technika dentystycznego, a także za pomocą technologii CAD/CAM w gabinecie stomatologicznym.
Artykuł przedstawia etapy wykonania uzupełnienia protetycznego z zastosowaniem metody analogowej i cyfrowej.
Artykuł przedstawia zasady pracy z akrylem metodą wlewową. Dzięki tej technologii wykonawstwo protez szkieletowych stało się szybsze i łatwiejsze.
Artykuł opisuje proces wykonania protez całkowitych z materiału termoplastycznego FJP typ II.
W pracy zaprezentowano zastosowanie modyfikacji aparatu Fränkla w postaci płytki przedsionkowej. Opisano jej budowę i zastosowanie w leczeniu ortodontycznym oraz sposób wykonania.
W artykule omówiono jedne z najistotniejszych problemów, z jakimi technicy dentystyczni borykają się na etapie projektowania w oprogramowaniu CAD.
Celem artykułu jest przedstawienie czytelnikowi zebranych przeze mnie informacji o gipsach oraz najczęściej występujących problemów dotyczących tego materiału.